Best Power Bright PW6000-12 Power Inverter 6000 Watt 12 Volt DC To 110 Deals
Power Bright PW6000-12 Power Inverter 6000 Watt 12 Volt DC To 110 Volt AC
Customer Ratings: 4.5 stars
Today's Bonus: 19% Off
Buy Now
From Lowe's (same author) This inverter has so far (about three weeks of use) proven reliable and easy to use. The question is does the average person need a "6000" watt inverter. From what I've learned, it depends mainly on what your appliance starting loads require, not the operating load. If you're going to run a modern refrigerator or microwave oven I've found the 3000 watt starts and runs ok. But I wouldn't recommend it for the big microwave ovens--the 3000 watt unit just can't keep up with the demand. A small airconditioner that has a 1000 watt operating consumption may well require 4000-5000 watts over 5-10 seconds to start its compressor. The 3000 watt inverter has been known to kick off line after only a couple of seconds at 4500 watts and therefore won't start the airconditioner. This 6000 watt inverter does well here with plenty of operating juice to keep stuff running, but puts a real drain on the batteries.
Also worth noting is this 6000 watt inverter seems to maintain more voltage stability--I've run it at around 3000 watts and the its output voltage never dropped below 118 VAC and its frequency remained steady at 59-60 cycles per second.
Click Here For Most Helpful Customer Reviews >>
First I bought a small inverted thinking it will be enough to power up a big air condition and it failed. Then, I bought this humongous powerful inverter and at first it also failed. Their customer service is GREAT explain the problem. I was connecting the inverter with gauge 4 cables and it was powering up most stuff, but when it came to the 10,000 BTU air condition it failed. Then, they told me to change does weak gauge 4 cables and get gauge 0. After, that it was a beauty. This is hooked up with 2 106AH marine battery for now which I am going to put 10 in total. They are being charge by solar panels for now I only have 360 watts with gauge 4 wires, later I will put for 1000 watts of solar panels.